Lej olej co roku!

02-07-2020 16:20

Sprawdzanie poziomu oleju w silniku to jedna z podstawowych czynności, którą każdy kierowca powinien wykonywać sam przynajmniej raz w miesiącu, zwłaszcza jeśli auto eksploatowane jest intensywnie. Niestety dolewanie go, by zachować optymalny poziom, nie wystarczy. Trzeba pamiętać, że olej z każdym kilometrem traci swoje parametry. Jego zadaniem jest zmniejszanie tarć powstających choćby pomiędzy tłokami a cylindrami. W wyniku pracy silnika w oleju zbierają się niewielkie opiłki i zanieczyszczenia. Im ich więcej, tym gorzej dla silnika.

W trosce o dobro silnika

Zanieczyszczony olej może prowadzić do powstawania wielu usterek, a w skrajnych sytuacjach nawet do zatarcia jednostki napędowej. Świeży olej w silniku to także lepsze odprowadzanie ciepła oraz ochrona przed powstawaniem korozji oraz tworzeniem się nagarów. To dlatego właśnie tak ważna jest regularna wymiana oleju, szczególnie istotna w autach wyposażonych w nowoczesne, ale i delikatne urządzenia. Zaliczamy do nich np. turbosprężarki.

Wymiana oleju wcale nie jest taka prosta

Wielu kierowców uważa, że wymiana oleju w samochodzie nie jest czynnością szczególnie skomplikowaną i można jej dokonać samodzielnie. To dość dyskusyjna teza. Podczas wymiany konieczne jest oczywiście sprawdzenie rodzaju oleju (klasa i rodzaj) zalecanego do typu silnika, jaki zainstalowano w aucie. W zależności od pojemności silnika różna będzie także ilość oleju, jaką pomieści motor. Podczas wymiany silnik powinien być nieco rozgrzany i stać na równej powierzchni. Niestety najlepszy byłby kanał lub podnośnik, a tym przeciętny kierowca nie dysponuje. Bez tego trudno będzie nam spuścić przepracowany olej z miski olejowej, która położna jest w najniższej partii silnika. Już chociażby z tego względu samodzielna wymiana oleju staje się trudna, o ile w ogóle prawie niemożliwa. Jeśli nawet uda się spuścić stary olej, trzeba mieć jeszcze wiedzę, jak się go pozbyć. Należy go oddać do wyspecjalizowanego punktu. To jednak dopiero początek.

Wymianie oleju towarzyszy wymiana filtrów

Wymiana oleju oznacza bowiem także wymianę filtra oleju. By go odkręcić, niezbędny jest odpowiedni klucz. Jak więc widać, wymiana oleju nie jest wcale taka łatwa i lepiej pozostawić ją wykwalifikowanym fachowcom z autoryzowanego serwisu Seat. W ten sposób unikniemy wielu błędów. Najbardziej prozaiczny z nich to zalanie silnika zbyt dużą ilością nowego oleju. Taka pomyłka może doprowadzić do usterki silnika, a w najlepszym razie wpłynie na zwiększone zużycie paliwa. Auto może także zacząć bardzo dymić, co będzie miało wpływ na szybsze zużycie katalizatora.

Wymiana oleju w ASO Seat – tanio i fachowo

Podobnie szkodliwe dla silnika jest nalanie zbyt małej ilości oleju. W takiej sytuacji podzespoły silnika będą się szybciej zużywać poprzez nieodpowiednie ich smarowanie. Warto pamiętać, że podczas wymiany oleju w ASO Seat zmieniany jest nie tylko filtr oleju, ale i powietrza, a także instalowany jest nowy filtr paliwa, co pozytywnie wpływa na pracę silnika. Samodzielne wykonanie tych czynności nie jest z pewnością warte stosunkowo niewielkich kosztów wymiany oleju w autoryzowanym serwisie Seat. Trzeba sobie zdawać sprawę, że tylko wykwalifikowani mechanicy z ASO Seat gwarantują, że po czynności serwisowej nie pojawią się żadne wycieki z silnika.

Na koniec rzecz równie istotna. Serwisy Seata dysponują możliwościami utylizacji zużytego oleju. W trosce o środowisko nie powinniśmy więc sami zabierać się za tę pracę ani zlecać jej niesprawdzonym warsztatom.

Bez względu na zalecenia w instrukcji samochodu, jeśli zależy nam na właściwej i długiej eksploatacji jednostki napędowej, warto wymieniać olej raz na 15 tys. km. W przypadku średnio intensywnej eksploatacji samochodu oznacza to wizytę w ASO Seat raz do roku. Wymianę oleju można więc połączyć z sezonową wymianą opon - wiosną lub jesienią.