Czas, by zadbać o klimatyzację!

28-05-2020 14:30

Klimatyzacja w samochodzie sprawia, że autem w trakcie upałów podróżuje się nie tylko bardziej komfortowo, ale i bezpiecznie. Odpowiednia temperatura wpływa bowiem na dobrą kondycję kierowcy. Zmęczony gorącem, staje się bardziej roztargniony i mniej uważny. Z tego powodu warto zadbać o klimatyzację, by nie zawiodła nas w upalny lipcowy dzień, gdzieś w miejskim korku. Na czym jednak polega przegląd klimatyzacji w autoryzowanym serwisie Seat?

Zabić wirusa!

Podstawowym zabiegiem jest czyszczenie klimatyzacji. Latem często narzekamy na ból gardła czy katar. Najprostszym wytłumaczeniem jest zbyt nisko ustawiona temperatura klimatyzacji. Nie zawsze jednak jedynie temperatura winna jest naszemu złemu samopoczuciu. W przewodach systemu klimatyzacji niekiedy zbierają się różnego rodzaju grzyby, bakterie i wirusy. Często występującym schorzeniem, którego powodem może być bardzo zanieczyszczona klimatyzacja, jest legionelloza. Choroba ta może nawet prowadzić do utraty wzroku.

Zwłaszcza w obecnej sytuacji, w trakcie szalejącej pandemii, trzeba dbać o to, by klimatyzacja utrzymana była w należytym stanie. Warto więc ją zdezynfekować i pozbyć się drobnoustrojów, które mogą mieć wpływ na samopoczucie pasażerów, a także odpowiadać za alergie. Do dezynfekcji klimatyzacji używa się ozonu. To gaz, który poradzi sobie z wirusami, które zamieszkały nawet w najbardziej niedostępnych przewodach klimatyzacji. Do tego celu używa się specjalnych urządzeń nazywanych ozonatorami. Użycie ozonu w samochodzie nie ma żadnego wpływu na zdrowie pasażerów.

Ozon dezynfekuje i zabija zapachy

Co więcej, ozon zabije wszelkie niemiłe zapachy. To szczególnie ważne dla osób palących w samochodzie lub przewożących nim zwierzęta. Środek dezynfekujący rozpylany jest także we wszystkich kanałach wentylacyjnych. Pracownicy ASO Seat używają w tym celu specjalnych długich sond. W nieautoryzowanych warsztatach mechanicy często posługują się pianką do dezynfekcji układu klimatyzacji. Taki rodzaj czyszczenia klimatyzacji uznawany jest za najmniej efektywny. Pianka rozpylana jest przez specjalną rurkę, ale niestety nie da się nią dojść do wszystkich części przewodów klimatyzacji. Zdezynfekowane zostaną więc tylko niektóre ich fragmenty. To tak, jakby umyć tylko pół samochodu. Warto skorzystać więc z autoryzowanego serwisu Seat.

W trakcie przeglądu w autoryzowanej stacji obsługi Seat pracownicy sprawdzą także i szczelność całego układu. Niekiedy zdarzają się bowiem wycieki czynnika chłodniczego, dlatego mechanicy skontrolują także jego poziom. W razie konieczności sprawdzą, jaki rodzaj czynnika został w klimatyzacji samochodu użyty i uzupełnią go. Odpowiednia ilość czynnika chłodniczego ma kolosalne znaczenie dla efektywności pracy systemu klimatyzacji. Podczas serwisu warto zlecić mechanikom z ASO Seat sprawdzenie stanu filtrów kabinowych zwanych też przeciwpyłkowymi. To one odpowiadają za jakość powietrza dochodzącego do wnętrza samochodu. Zanieczyszczone lub uszkodzone filtry mają wpływ na intensywność wymiany powietrza w samochodzie. O regularnej wymianie filtrów przeciwpyłkowych pamiętać powinni zwłaszcza wszyscy mający problemy z letnimi alergiami.

Jak jednak skorzystać z usług autoryzowanej stacji kontroli Seat w czasie pandemii? Czy policjant nie wystawi mandatu za jego zdaniem bezzasadne opuszczanie domu? Nie ma takiego zagrożenia. Najlepiej skontaktować się z wybranym ASO Seat i poprosić o to, by auto zostało odebrane wprost spod domu klienta. Po wykonanej usłudze samochód zostanie podstawiony pod wskazany adres i przekazany klientowi po uprzedniej dezynfekcji. Wszystko w trosce o możliwie najwyższe bezpieczeństwo.