Jak oszczędnie jeździć SEAT-em Ibizą i nie tylko

25-02-2020 08:00

SEAT Ibiza należy do jednego z najbardziej oszczędnych z dostępnych obecnie na rynku aut miejskich w swojej klasie. Opisany powyżej sposób jazdy w korkach jednak nawet SEAT-a Ibizę przyprawi o większy apetyt na paliwo. Co robić, by jeździć oszczędniej?

Mniej spalania i hamowania

Oszczędna lub, jak kto woli, bardziej ekonomiczna jazda nie dotyczy tylko ograniczania zużycia paliwa. Pamiętajmy, że koszty, których nie ponosimy od razu, to także zużywające się klocki hamulcowe czy opony. Świetnie się składa, że stosowanie się do zasad ograniczających zużycie paliwa wpływa także korzystnie na wolniejsze zużywanie się podzespołów naszego SEAT-a.

A więc jak jeździć oszczędniej?

Podstawa to delikatniejsze operowanie pedałem gazu. Warto nauczyć się jazdy w sposób podobny do tego jak jeździmy rowerem. Gdy się rozpędzimy, pozwólmy toczyć się samochodowi bez zbędnego dodawania gazu, zwłaszcza jeśli na horyzoncie widzimy czerwone światło lub korek. Kompletnie zrezygnujmy też z wyprzedzania w ruchu miejskim. Co daje nam bowiem wyprzedzenie jednego samochodu tuż przed światłami ? Wyłącznie zwiększone zużycie paliwa i dodatkowo zużyte klocki hamulcowe.

Opłata za nadbagaż

Jeśli chcemy, by auto spalało mniej, zajrzyjmy do bagażnika, czy w naszym Seacie nie wozimy niepotrzebnie dodatkowych kilogramów, za które w samolocie w postaci nadbagażu musielibyśmy dopłacić. Dlaczego? Właśnie dlatego, że każdy kilogram tak w samolocie, jak i aucie powoduje zwiększone zużycie paliwa.Skoro jesteśmy już przy lotnictwie i powietrzu. Warto zdemontować wszelkie dodatkowe akcesoria mogące mieć wpływ na aerodynamikę auta. Tu szczególnie warto zwrócić uwagę na jazdę z otwartymi oknami i na wożone na dachu bagażniki np. na rowery. Jazda z bagażnikiem to nawet o litr większe spalanie na sto kilometrów. À propos powietrza. Sprawdźmy, czy mamy jego odpowiednią ilość w oponach. Zbyt niskie ciśnienie w kołach to większe opory toczenia, a więc i zwiększone spalanie.