Robimy wiosenny przegląd! Co warto sprawdzić?

19-03-2020 12:29

Zima jest porą roku zdecydowanie najmniej przyjazną dla naszych samochodów. Niskie temperatury mogą powodować problemy z rozruchem. Sól, którą sypane są drogi, może przyspieszać korozję niektórych elementów nadwozia. Po sezonie zimowym warto udać się do autoryzowanego serwisu Seat. W każdej ze stacji możemy wymienić opony z zimowych na letnie. W trakcie takiej usługi zapytajmy o ich stan po zimie, tak byśmy za pół roku nie byli zaskoczeni, gdy okaże się, że nasze zimówki mają zużyty bieżnik i należy zainwestować w nowe.

Uwaga na odpryski na lakierze

Co jeszcze warto sprawdzić w samochodzie po zimie? Najlepiej skorzystać z wiosennych przeglądów w autoryzowanych serwisach Seat, podczas których mechanicy sprawdzą szereg elementów pojazdu, które mogły ucierpieć zimą. Pracownicy ASO Seat z pewnością zwrócą uwagę na to, co ma związek z bezpieczeństwem jazdy. Niezbędne jest skontrolowanie stanu oświetlenia. Zdarza się, że któryś reflektor przez nieszczelność ulega zaparowaniu, przez co w niedostatecznym stopniu oświetla drogę. Podczas wiosennego przeglądu warto zwrócić uwagę na karoserię. Jezdnie posypywane są często piaskiem, który ma poprawić przyczepność . Czasem pojawiają się w nim kamyki. Uderzenie o karoserię może powodować powstawanie ubytków w lakierze. Warto je zabezpieczyć nie tylko w trosce o estetykę auta, ale również po to by uchronić blaszane elementy przed powstawaniem ognisk korozji.Po zimie w ASO Seat skontrolują nam stan wycieraczek. Mogą być w złym stanie, ponieważ mogło się zdarzyć, że staraliśmy się odmrozić oblodzoną szybę, włączając spryskiwacz i wycieraczki? Nie jest to najzdrowsze rozwiązanie dla piór i być może trzeba będzie je wymienić.

Z troską o smarowanie

Mechanicy z autoryzowanej stacji obsługi Seat uzupełnią także poziom oleju, chyba że konieczna będzie już jego wymiana. W trakcie serwisu warto, by sprawdzony został także stan płynu hamulcowego. Zwłaszcza zimą ma on tendencję do chłonięcia wilgoci. Skutkiem tego zwiększa się zawartość wody w jego objętości. Lepiej zatem płyn wymienić niż w trakcie jazdy odkryć niespodziewanie , że nasz samochód nie hamuje. Poprośmy mechanika, by sprawdził także stan zawieszenia. W jego skład wchodzą bowiem gumowe elementy, które podobnie jak karoseria nie przepadają za solą i wodą z drogi. Uszkodzenie tych elementów może powodować powstawanie luzów w zawieszeniu. Wówczas auto będzie się gorzej zachowywać na drodze, a my będziemy słuchać nieprzyjemnych odgłosów spod podłogi.

Sprawdź klimatyzację i stan płynu w chłodnicy

Z myślą o upałach, które prawdopodobnie pojawią się za kilka tygodni, koniecznie sprawdźmy w ASO Seat stan i ilość płynu chłodzącego. Jednocześnie warto przyjrzeć się, w jakiej kondycji są gumowe przewody od układu chłodzenia. Gotujący się silnik jest ostatnią rzeczą, której chcielibyśmy doświadczyć w trasie. Poprośmy też mechanika o skontrolowanie stanu filtrów powietrza. Czysty filtr powietrza ma wpływ na lepsze osiągi pojazdu, a także na ilość spalanego paliwa. Jednocześnie warto skontrolować stan filtra kabinowego. Gdy będzie czysty, latem wydajniej będzie działać klimatyzacja, której stan przed początkiem sezonu letniego także warto sprawdzić. Zaleca się czyszczenie elementów układu i ozonowanie klimatyzacji. Dzięki tym zabiegom nie będziemy narażeni na cyrkulację powietrza pełnego wirusów, bakterii i grzybów. Wszystkie te czynności możemy wykonać w autoryzowanej stacji obsługi Seat w każdym polskim mieście.