Wymiana oleju w Twoim Seacie - wskazówki

23-06-2021 12:33

Olej silnikowy przez wielu mechaników uważany jest za jego najważniejszą „część” samochodu. To właśnie on ma duży wpływ na to, jak pracuje i ile paliwa spala silnik. Częsta wymiana oleju w ASO SEAT gwarantuje też długie lata bezawaryjnej eksploatacji silnika.
Rola oleju pozostaje często niedoceniana przez kierowców. Wielu zapomina też o kontrolowaniu jego poziomu, a i nie wszyscy pamiętają o jego systematycznej wymianie. Olej silnikowy odpowiada za właściwe smarowanie silnika, ale nie tylko.

Jego zadaniem jest również zapewnienie odpowiedniej temperatury pracy silnika. Dlatego niedobór oleju może okazać się groźny. Dodatkowo olej odpowiada za zapewnienie odpowiedniego poziomu czystości elementów silnika.

W autoryzowanym serwisie SEAT-a spojrzą nie tylko na bagnet

Bagnet służy do pomiaru stanu oleju w silniku, jednak w wielu samochodach to proste i niestety często zapomniane urządzenie do sprawdzania poziomu oleju znajdującego się w silniku. Część kierowców sądzi, że o niewłaściwym poziomie oleju poinformuje ich odpowiednia kontrolka. Ta w wielu przypadkach faktycznie daje znać, ale na ogół w momencie, gdy jest go już naprawdę bardzo mało. Po co katować silnik jazdą na „sucho”? Jeśli posługiwanie się bagnetem do pomiaru stanu oleju w silniku sprawia trudność, zawsze można udać się do autoryzowanej stacji obsługi SEAT-a, gdzie mechanicy pomogą dokonać odczytu, doleją oleju lub go wymienią.

Standardowo w nowych modelach SEAT-a zaleca się wymianę oleju co 30 tys. km. Wszystko z myślą o wygodzie użytkownika, by ten nie musiał zbyt często zaglądać do ASO SEAT. Zdaniem wielu mechaników, ale i doświadczonych kierowców w trosce o stan silnika olej warto wymieniać nieco częściej, nawet co 15 tys. km lub raz do roku. To prosta i niedroga usługa serwisowa. W wielu autoryzowanych stacjach obsługi SEAT-a można się na nią umówić dosłownie z dnia na dzień. Przy okazji specjaliści z ASO SEAT wymienią także filtr oleju i na prośbę właściciela także filtr powietrza. Czysty olej i świeże filtry zawsze wpływają pozytywnie na pracę silnika. Po takim zabiegu auto może mieć mniejsze spalanie.

Lepiej w ASO SEAT niż na własną rękę

Dawniej kierowcy próbowali wymieniać olej w silnikach w przygodnych warsztatach lub na własną rękę. Dziś nikt już nie ma na to ochoty, bo usługa jest niedroga, a w autoryzowanej stacji obsługi SEAT będzie wykonana profesjonalnie. Można być też pewnym, że ASO SEAT właściwie zutylizuje przepracowany olej, jednocześnie zalewając silnik najlepszym rekomendowanym przez SEAT-a świeżym olejem.

Na rynku jest wiele rodzajów olejów, które różnią się przede wszystkim lepkością. W nowoczesnych samochodach, zwłaszcza hybrydowych stosuje się oleje o zmniejszonej lepkości, tak by ułatwić częsty rozruch silnika.W przypadku olejów silnikowych nie można zapominać o zwróceniu uwagi na jego klasę wyrażoną w trzech literach „API”. Literka „S” występująca po tym skrócie oznacza, że olej przeznaczony jest do silników benzynowych. Natomiast litera „C” stanowi ważną wskazówkę dla użytkowników aut z dieslem.

Syntetyczny czy mineralny? W ASO SEAT wiedzą, który olej będzie najlepszy

W sklepach i na stacjach benzynowych mamy do czynienia na ogół z trzema typami olejów: syntetycznymi, półsyntetycznymi i mineralnymi. W instrukcji każdego nowego SEAT-a można sprawdzić jaki rodzaj oleju zaleca producent samochodu. Jak wybrać olej wiedzą także pracownicy ASO SEAT, którzy najlepiej zaleją silnik.

Jako kierowca wykonujący drobne prace serwisowe samodzielnie pamiętaj o:

- wymianie oleju w ASO SEAT - najlepiej raz do roku lub co 15 tys. km,
- dolewaniu oleju najlepiej tej samej marki zalecanego przez autoryzowaną stację obsługi SEAT,
- niedolewaniu oleju ponad stan, ponieważ zarówno nadmiar, jak i niedobór oleju szkodzi silnikowi,

- kontrolowaniu poziomu oleju przeznaczonym do tego bagnetem pomiarowym.